Ģimnāzija

SMU

Rīgas Valsts 3.ģimnāzijas Ziemassvētku tirdziņš 2019

      2019. gada 19. decembrī Rīgas Valsts 3. ģimnāzijā norisinājās ikgadējais skolēnu mācību uzņēmumu Ziemassvētku tirdziņš, kur savas biznesa idejas prezentēja ģimnāzijas skolēni. Tirdziņā bija iespēja iegādāties ne tikai noderīgas ikdienas preces, bet arī oriģinālas Ziemassvētku dāvanas no 74 pamatskolas un vidusskolas skolēnu mācību uzņēmumiem (SMU). Kā jau ierasts pasākums tika organizēts sadarbībā ar Junior Achievement Latvia (JA Latvia). 
     Visas dienas garumā skolas gaiteņos un aktu zālē apmeklētājiem bija iespējams iegādāties un apskatīt neredzētus un inovatīvus produktus no dažādām nozarēm: mājas preces un interjera objekti, apģērbi un aksesuāri, pārtikas preces, kancelejas preces, spēles, kā arī bija pieejami dažādi pakalpojumi. Jau ierodoties skolā, apmeklētājus sagaidīja “Našķu našķis” jeb entuziastiski pamatskolas skolēni, kuri bija sarūpējuši pašu gatavotus gardumus. Skolēni pašu spēkiem ir veidojuši estētiska un sarežģīta dizaina priekšmetus mājai, sarūpējuši vislabākās Ziemassvētku dāvanas ģimenei un draugiem, kā arī parūpējušies, lai visi produkti ir pēc iespējas dabai draudzīgāki un ekoloģiskāki.
     Jaunajiem uzņēmējiem direktors Andris Priekulis no sirds vēl sajust prieku, satiekot pircējus. Savukārt skolotāja Airita Mileika-Plūme mērķtiecīgajiem uzņēmējiem vēl spēku un pārliecību, izkāpjot ārā no komforta zonas.
Jau pirms astoņiem rītā skolēni apņēmīgi bija sākuši iekārtot tirgošanās vietas un izkārtot produktus, lai jau pēc stundas varētu sveikt pirmos klientus. Apmeklētāju vidū bija gan skolas skolēni, skolotāji, kā arī vecāki. Neilgu laiku pēc tirdziņa sākuma pamatskolas SMU “Lībeka” jau bija izpārdevis lielāko daļu savas produkcijas. Aptaujājot uzņēmumus, secinājām, ka lielākā daļa domā par ilgtspējīgu un dabai draudzīgu produktu ražošanu. Kā piemēru varam minēt SMU “EcoPhase”, kuri pārdod metāla pudeles un salmiņus. Uzņēmuma pārstāvis minēja, ka viņu mērķis ir nevis iegūt peļņu, bet gan palīdzēt pasaulei. Starp saražotajiem produktiem bija atrodami arī daudzi pakalpojumi, piemēram, SMU “IGBV”, kuri nodrošina skolēniem iespēju piedāvāt savas privātstundas vai saņemt privātstundas no citiem skolēniem. Liela daļa no jaunajiem uzņēmējiem izmanto šo tirdziņu, kā iespēju izpētīt sava produkta pieprasījumu, izvērtējot uzņēmuma nākotnes iespējas un konkurētspēju. Piemēram, vidusskolas SMU “Plantssy”, piedaloties vairākos tirdziņos un prezentējot savu unikālo produktu, apsver turpināt biznesu pēc vidusskolas beigšanas.

Tajā pašā laikā žūrija jau bija uzsākusi labāko un inovatīvāko uzņēmumu meklējumus.  Kopumā žūrija atlasīja pretendentus 12 nominācijās. Par sociāli atbildīgāko uzņēmumu tika izvēlēts pamatskolas SMU “Čaupe” un vidusskolas SMU “IGBV”. Kā videi draudzīgākais uzņēmums tika nominēts pamatskolas SMU “TAKE” un vidusskolas SMU “BEE eko”. Kā visinovatīvākais pamatskolas SMU tika nominēts SMU “Slotiņas” un vidusskolas SMU “Duo-Bag”. Pamatskolas SMU “Re:Wood” un vidusskolas SMU “Mirkļa ROTAS” ieguva nomināciju kā  uz zināšanām balstītu produktu. Tāpat tika izvēlēts arī labākais stends, kas bija pamatskolas SMU “N&G (sukulenti)” un vidusskolas SMU “Plantssy”. Labākās pārdošanas komandas titulu ieguva pamatskolas SMU “PSBS koku darbi” un vidusskolas SMU “Fotosick”. Atbilstoši tirdziņa tematikai, nominācijai labākā dāvana tika izvirzīts pamatskolas SMU “KasTin” un vidusskolas SMU “Perfect gift”. SMU programmas alumni balvu pamatskolas grupā ieguva SMU “Re:Wood” un vidusskolas grupā   SMU “Blash”. Pēc žūrijas domām inovatīvākie SMU bija SMU “IBBV” un SMU “KasTin”, kā arī žūrijas favorītu balvu ieguva vidusskolas SMU “Sack a Linge”. Neatkarīgi no žūrijas viedokļa savu simpātiju balvu piešķīra direktors Andris Priekulis, ko ieguva SMU “LIVE”, un skolotāji, ko ieguva SMU “BEE eko”.

Žūrijas protokols pieejams šeit: Nomināciju ieguvēji

Divkāršs sudrabs starp valsts labākajiem jaunajiem uzņēmējiem

Pagājušajā nedēļas nogalē norisinājās Valsts mēroga labāko skolēnu mācību uzņēmumu fināls- Rīgas Valsts 3. ģimnāzija bija plaši pārstāvēta un piedalījās ar 3 uzņēmumiem, rezultātā gan pamatskolas, gan vidusskolas grupā gūstot godpilnās 2. vietas!

SMU “Fleurs et Chips” papildus sudrabotajām medaļām saņēma arī Rīgas Biznesa Skolas simpātiju balvu, kā arī izpelnījās īpašu sižetu TV3 ziņās!“Lai nonāktu līdz valsts finālam, bija jāiegulda smags darbs visa gada garumā. Taču ceļš, lai panāktu izcilību un košumu, sākot no vizuālā tēla līdz pat grāmatvedībai, ļāva mums sasniegt tik spožus rezultātus, atdzinību, izveidojot uzņēmumu ar reālu potenciālu nākotnē atrast investoru un partnerus un iekļūt pat pasaules tirgū,” tā saka Fleurs et Chips meitenes no 11.dh un 11.fg, kuras jau eksportē pašizloloto preci uz dažādām Eiropas valstīm.

SMU “Batikkes” ieguva ne tikai sudraba godalgas pamatskolu grupā, bet arī sociālo mēdiju simpātiju balvu 1000 Eur vērtībā!Meitenes no 9.c starp visiem finālistiem izcēlās ar radošo pieeju, degsmi, entuziasmu un smaidu- “Šis pasākums, kā arī visa SMU darbība ir devusi mums pieredzi biznesā, kas mums pilnīgi noteikti noderēs nākotnē. Mūsuprāt, galvenais ir tiekties uz mērķi, nepakļauties negatīvismam un pierādīt, ka esat labākie starp konkurentiem. Mēs ticam, ka mūsu komanda būs nākamie uzvarētāji!”

Komandas saka milzu paldies par atbalstu savai skolai un lieliskajiem skolotājiem, kā arī novēl drosmi, bezbailību, apņēmību un radošumu citiem skolas skolēniem, lai, iedvesmojoties no šīgada fantastiskajiem panākumiem, jau nākamgad 3.ģimnāzija būtu zelta godalgota!
 

Ziemassvētku tirdziņš

2018. gada 20. decemrī Rīgas Valsts 3. ģimnāzijā, sadarbībā ar organizāciju Junior Achievement Latvija (JA Latvia), norisinājās Skolēnu Mācību Uzņēmumu (SMU) tirdziņš, kurā vairāk nekā simtpiecdesmit skolēnu prezentēja savas uzņēmuma idejas. Varēja aplūkot 84 SMU stendus un iegādāties visdažādākās lietas, sākot no gardiem našķiem un visbeidzot ar rokdarbiem un pat mobilajās ierīcēs lejupielādējamām aplikācijām.
Jauno uzņēmēju veikumu vērtēja ne vien skolasbiedri un citi apmeklētāji, bet arī žūrija, kurā bija 20 dažādu jomu speciālisti. Žūrija arī bija tā, kas veica gala lēmumu un piešķīra atzinības un balvas skolēniem par labi padarīto darbu un izcilām idejām. Starp piešķirtajām nominācijām bija tādas kā “Labākā pārdošanas komanda”, “Labākais stends”, “Sociāli atbildīgākais uzņēmums”  un daudzas citas. Ar pilnu nomināciju un to ieguvēju sarakstu iespējams iepazīties šeit.
Sagatavoja: Airita Mileika – Plūme, Rīgas Valsts 3. Ģimnāzijas Brīvprātīgo kluba meitenes – Una Martušanska, Anete Štekele un Viktorija Laura Blumberga.

Rīgas Valsts 3. ģimnāzija šogad starp 17 uzņēmīgākajām skolām Eiropā 

17 ievērojamas pamatskolas un vidusskolas, kas atbalsta uzņēmējdarbības izglītību, Austrijas galvaspilsētā Vīnē 7. novembrī saņēma uzņēmējdarbības skolas (The Entrepreneurial School, TES) balvu. No Latvijas šogad īpaši ir novērtēta Rīgas Valsts 3. ģimnāzija, kas iekļuvusi šo 17 uzņēmīgo Eiropas skolu vidū. Uzņēmējdarbības skolas balva ir ikgadējs Junior Achievement Europe (JA Europe) vadīts pasākums, kura mērķis ir sniegt ietvaru, kas atbalstītu, motivētu un virzītu skolas, direktorus un skolotājus no visas Eiropas viņu uzņēmējdarbības mācību iniciatīvās.

7. novembrī TES balvu pasniegšana notika Vīnē, Eiropas profesionālo prasmju nedēļas (European Vocational Skills Week) ietvaros. Jau ceturto reizi uzņēmējdarbības skolas balvai valsts līmenī tika izvēlētas 17 inovatīvas (akadēmiskas un profesionālās) skolas no visas Eiropas, jo šīm skolām ir moderna vīzija un veiksmīgi īstenotas uzņēmējdarbības izglītības programmas. Direktori un skolotāji ieradās Vīnē 7 – 8. novembrī uz Siemensuzņemto TES balvu ceremoniju.

Ja mēs vēlamies sagatavot jauniešus nākotnes darbiem, mums jāpārliecinās, ka viņiem jau ir nepieciešamās spējas. Skolām, skolotājiem un ģimenēm tādēļ ir būtiska loma veicināt ne tikai viņu akadēmiskās spējas, bet arī viņu sabiedriskās un uzņēmējdarbības spējas, liekot uzsvaru uz praktiskām pieredzēm. Nākošajā gadsimtā skolas noteikti izskatīsies kā uzņēmējdarbības skolas balvu ieguvēji,
teica Kerolaina Džennere (Caroline Jenner), JA Europe izpilddirektore.

Skolas valsts līmenī izvērtēja speciālas komitejas, kuru sastāvā ir attiecīgās valsts JA darbinieki un valsts izglītības iestādes. Izvēlētās skolas savās valstīs guva visvairāk punktus galvenajos ilgtspējīgas uzņēmējdarbības izglītības rādītājos: skolas stratēģijas kvalitāte, piemēroto resursu sadale un piešķiršana, atbilstošo skolotāju apmācību pastāvēšana, iesaistīšanas vietējās un uzņēmumu sabiedrībās un skolas labo prakšu piemēru tīkls.

Pienācīga izglītība ir svarīgākais jauniem cilvēkiem, lai viņi sevi iepazītu, uzzinātu savas stiprās puses un intereses. Tādēļ mēs nodrošinām iespēju un palīdzam mūsu darbiniekiem attīstīt savas profesionālās un personīgas spējas un mēs piedāvājam jauniem cilvēkiem, it īpaši mācekļiem, izglītību atbilstoši viņu situācijai,
secināja Volfgangs Hesuns (Wolfgang Hesoun), Siemens Austria izpilddirektors.

Saskaņā ar Eirobarometra 466. ziņojumu (2018. gada maijā): “Lielākā daļa no jauniem Eiropiešiem uzskata, ka ir noderīgi mācīt skolās un universitātēs vairāk radošumu vai kritisko domāšanu.” Izejot no šīs perspektīvas, Eiropas komisija veic darbu, lai līdz 2025. gadam izveidotu Eiropas Izglītības Zonu. Uzņēmējdarbības skolas (TES) balvas palīdz to īstenot, it sevišķi atbalstot dalībvalstis un uzlabojot uz inovācijām orientētu izglītību un apmācības sistēmas.

Uzņēmējdarbības skolas (The Entrepreneurial School) balvas 2018 ieguvēji: Apvienotā karaliste - Hendon skola; Austrija - Hak has feldkirch; Čehijas Republika - OA, SOŠ a JŠ Hradec Králové; Dānija - Niels Brock; Igaunija - Kuressaare Ametikool; Zviedrija - Kristinestads högstadieskola; Gruzija - Progress; Vācija - Franziskus Nonnenwerth ģimnāzija; Grieķija - Pierce Amerikāņu koledža; Latvija – Rīgas Valsts 3. ģimnāzija; Lietuva - Kaunas Versvu ģimnāzija; Luksemburga - Lycée Ermesinde; Norvēģija - Lier vidusskola; Rumānija - Marmația tehnikums; Krievija - Bolgar 2. skola; Slovākija - St. Thomas Aquinas klasiskā ģimnāzija; Šveice - Akzent Entrepreneurship Kantonsschule Hottingen. 

Uzzini vairāk: jaeurope.org